Sankturinovský dům

Původně gotický dům, dnes barokně přestavěný, byl zbudován již na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. Stavba patří k nejstarším ve městě.

V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda včetně čištění stříbra od příměsí, což dokládají archeologické nálezy.

Koncem 15. století byla k domu přistavěna věž, v jejímž druhém patře se nachází kaple s překrásnou síťovou pozdně gotickou klenbou zdobenou rozvilinami, polychromií a zlacením. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770, kdy vzala za své i kutnohorská radnice, dům vyhořel a při přestavbě získal dnešní podobu.

Sankturinovský dům je v současné době sídlem Informačního centra, muzea "Alchymistická dílna" a Muzea kostek.

Více na webu města Kutná Hora

Alchymistická dílna

V centru Kutné Hory v Sankturinovském domě na Palackého náměstí bylo dne 19. 8. 2011 otevřeno Muzeum alchymie. Muzeum je koncipováno jako alchymistická dílna nebo laboratoř, kde voskoví alchymisté hledají Kámen mudrců a elixír věčného mládí. V dalších místnostech najdete kaleidoskopické kino nebo golema.

Více na facebookové stránce Alchymistické dílny

Galerie Felixe Jeneweina

Městská galerie výtvarných prací, která mění od 1. listopadu 2017 své působiště. Nově ji nalezneme v Sankturinovském domě.

Vedle správy uměleckých sbírek se galerie systematicky věnuje  výstavní činnosti. Jejím aktuálním cílem je za pomoci výstvaních programů přispívat k udržení kreditu Kutné Hory získaného zapsáním města na listinu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v prosinci 1995. 

Více na webu galerie

Sdílejte na sociálních sítích