Sankturinovský dům

Původně gotický dům, dnes barokně přestavěný, byl zbudován již na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. Stavba patří k nejstarším ve městě.

V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda včetně čištění stříbra od příměsí, což dokládají archeologické nálezy.

Koncem 15. století byla k domu přistavěna věž, v jejímž druhém patře se nachází kaple s překrásnou síťovou pozdně gotickou klenbou zdobenou rozvilinami, polychromií a zlacením. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770, kdy vzala za své i kutnohorská radnice, dům vyhořel a při přestavbě získal dnešní podobu.

Sankturinovský dům je v současné době sídlem Informačního centra, muzea "Alchymistická dílna" a Muzea kostek.

Více na webu města Kutná Hora

Alchymistická dílna

V centru Kutné Hory v Sankturinovském domě na Palackého náměstí bylo dne 19. 8. 2011 otevřeno Muzeum alchymie. Muzeum je koncipováno jako alchymistická dílna nebo laboratoř, kde voskoví alchymisté hledají Kámen mudrců a elixír věčného mládí. V dalších místnostech najdete kaleidoskopické kino nebo golema.

Více na facebookové stránce Alchymistické dílny

Muzeum kostek

Na ploše více jak 150 m uvidíte výstavu více jak 1000 originálních modelů LEGO a také si zde můžete prohlédnout velkolepý model sedlecké Kostnice, která přiláká o Kutné Hory každoročně tisíce turistů a nyní ji budete moci vidět postavenou více než 50 000 kostiček LEGO.

Více na webu muzea

Sdílejte na sociálních sítích