Úvodní strana » Průvodcovské služby » Památky Kutné Hory » Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Jediná sakrální barokní novostavba vybudována v 18. století podle plánů "císařského" architekta F. M. Kaňky na počest sv. Jana Nepomuckého.

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jedinou chrámovou barokní novostavbou v Kutné Hoře. Kostel byl vystavěn mezi lety 1734 a 1752, vybaven byl do roku 1754. Je jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu (= je slohově intaktní) - pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Kostel sloužil a byl udržován jako filiální kostel církve římskokatolické. Po dokončení kutnohorské reálky se stal kostelem studentským. V roce 1951 byla liturgická funkce kostela náhle ukončena a církevní správa byla donucena kostel bezplatně pronajmout městu. Vybavení interiéru bylo narychlo zčásti uloženo v církevních depozitářích nebo převezeno do jiných kostelů v okolí. Kostel pak sloužil jako sklad civilní obrany, požární zbrojnice a k ukládání stavebního odpadu. Součásti vybavení, které nebylo možné přemístit, byly pak vandalsky ničeny a částečně i rozkradeny.

Náročná rekonstrukce kostela probíhala od r. 1980. Interiér byl nově restaurován v letech 1997 - 2000 nákladem téměř 13 milionů korun.

Více na webu kutnohorské farnosti

Sdílejte na sociálních sítích