Úvodní strana » Průvodcovské služby » Památky Kutné Hory » Kostel Matky Boží Na Náměti

Kostel Matky Boží Na Náměti

Kostel Panny Marie Na Náměti, zvaný také Matky Boží a dříve rovněž Dolní kostel, byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357 a stál tehdy ještě mimo městské opevnění. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů v Kutné Hoře a okolí.

Kostel Panny Marie Na Náměti, zvaný také Matky Boží a dříve rovněž Dolní kostel, byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357 a stál tehdy ještě mimo městské opevnění. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla „nametena“ (odtud „Náměť“) na hromadu a prodána.

První zpráva o využívání chrámu pochází z roku 1407. V pozdějším období byl kostel poničen několikrát požáry. Pozdně gotická obnova chrámu proběhla v 80. letech 15. století, vedl ji představený cechu kutnohorských kameníků mistr Blažej. Roku 1490 dokončila huť Matěje Rejska  dostavbu a opravu věže. Později zde pracovali i kameníci svatobarborské huti, tentokrát již vyškolení Benediktem Rejtem (Riedem). Kolem roku 1730 byla vestavěna západní barokní kruchta a v letech 1886-1887 byl kostel novogoticky obnoven. Další rekonstrukce se uskutečnila v letech 1954-1958, poslední právě dlouhodobě probíhá.

V kostele je pohřben Petr Brandl, slavný malíř českého baroka.

Okolo kostela se v současnosti rozkládá park, původně zde ale byl hřbitov, který dlouho sloužil jako hlavní městské pohřebiště. Pohřbívat se zde přestalo koncem 19. století, vlastní bývalý hřbitov byl pak zrušen roku 1961 v rámci „Akce Z“.

Více na webu kutnohorské farnosti

Sdílejte na sociálních sítích