Úvodní strana » Průvodcovské služby » Památky Kutné Hory » České muzeum stříbra - Hrádek

České muzeum stříbra - Hrádek

Původně gotický městský palác s nádvořím a věží, postavený před rokem 1420 mistrem z okruhu stavební dvorské huti. V současné době je zde stálá expozice „České muzeum stříbra“.

První písemné zprávy se dochovaly z první čtvrtiny 14. století. Koncem 14. století se dřevěná, pravděpodobně opevněná tvrz přeměnila na kamenný palác městského typu, který se dostal do držby pan Václav z Donína.

Jeho majitelé se střídali, Hrádkem procházely rodiny královských oblíbenců, úředníků královských i městských, rodiny zbohatlých rudokupců. Mezi nimi se stal nejproslulejším obchodník s rudou a mědí a majitel dolů, Jan Smíšek z Vrchoviště. Z tohoto období pochází umělecká kamenická výzdoba s hornickými motivy i malované stropy, jedny z prvních projevů renesance v Čechách, vzniklé za velkorysé přestavby Hrádku v době krále Vladislava Jagellonského. Pan Smíšek si pravděpodobně vydělal na tuto nákladnou přestavbu nelegálním hutněním stříbra a bezohlednými podnikatelskými transakcemi.

Později byl Hrádek využíván jako jezuitské gymnázium, po odchodu jezuitů jako hlavní škola a v 19. století zde byl učitelský ústav. Město ho v r. 1910 Hrádek koupilo s tím, že bude restaurován a že se do něj umístí muzeum. Ale tento úmysl začal být realizován až po 2. světové válce. Hornické muzeum se zde nacházelo do poloviny 70. let. Tehdy byla muzejní expozice uzavřena a téměř dvacet let byly interiéry Hrádku uzavřeny. Muzeum bylo zrekonstruováno a znovu otevřeno v polovině 90. let.

Upozornění:

Prohlídku středověkého dolu doporučujeme předem rezervovat. Dětem do 6 let vstup zakázán. Více informací na webu ČMS

Sdílejte na sociálních sítích